Salı , Ağustos 21 2018
Anasayfa / Manevi İlimler / Rukye İle Tedavi

Rukye İle Tedavi

Rukye ile Tedavi Nedir?

Rukye, genel tanımıyla “dua ile tedavi” anlamına gelir. Kişinin okunup üflenerek sıkıntılarından kurtulmasını sağlamak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Rukye ile tedavi, bir işin olması için olağanüstü güce başvurmak anlamına da gelir. Yani bir işi istiyorsanız, Allah’ın ayetleriyle, O’ndan bir şeyler istemek ve bunun için ısrarcı olmak gerekir. Allah dilerse bu istekleriniz gerçekleşir. Birçok psikolojik rahatsızlıkta etkili olduğu gözlemlenmiştir (can sıkıntısı, bunalım,baş ağrısı, yalnızlık ve hüzün hali v.b.). Hatta abartı sayılmazsa sara, cinnet, ağrı ve acılar, fiziki rahatsızlıklarda etkili olduğu söylenebilir. Cin ve Şeytan’ın neden olduğu rahatsızlıkların tedavisi rukye ile yapılır. Osmanlıcada rukye kullanımı “Afsun” ve “Efsun” şeklinde ifade edilmiştir. Afsun, büyü ve sihir anlamında kullanılmıştır. Efsun ise rukye anlamında kabul edilmiştir. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) bir çok hadisinde rukye ile ilgili ifadeler vardır. Bazılarında rukye yasaklanırken bazılarına izin verilmiş hatta yapılması ısrarla tavsiye edilmiştir.

rukye,rukye nedir,rukye ile tedavi,rukye yapan medyum,rukye ile tedavi eden medyum,rukye ile tedavi yapan medyum,rukye tedavisi,rukye ile tedavi nasıl olur,rukye caiz midir,rukye ile ilgili hadisler,rukye ayeti,rukye duaları,rukye dinlemenin faydaları,rukye ayetleri ne için okunur,rukye duası okunuşu,rukye tedavisi yapanlar

Bununla beraber mutlaka okuyup üfleme ile koruma ve yardım isteme, yani okumakla tedavi caiz olup olmayacağı hakkında da ihtilaf edilmiştir: Şüphe yok ki herkesin Allah’a sığınarak kendisi ve diğerleri için duâ etmesi, okuması, sadece meşrû değil, dince emredilmiştir. Lâkin bunun tedâvi için kendine okutmak denilen mânâ ile rukye denilen tarzda yapılmasında, Razî’nin beyan ettiği üzere ihtilaf edilmiştir. Bazıları rukye ile tedaviyi, yani okuma ile tedâviyi yasaklamışlardır. Bunlar, şu hadis ile istidlâl etmişlerdir.

“Allah’ın birtakım kulları vardır ki, kendilerine ne keyy (yarayı dağlama), ne de rukye (okuyarak tedavi) yaptırmazlar, yani dağlanmazlar ve başkalarının nefesiyle tedavi istemezler ve ancak Rab’lerine tevekkül ederler.”

Rukye ile tedavi yöntemlerinde, eğer bu işi bilmiyosanız bilen bir kişiden yardım almanız çok önemlidir. Duaların düzgün ve iyi bir şekilde okunması, tedavi sürecini etkileyen yöntemlerdendir. Rukye ile tedavi eden medyum ve hocalardan yardım istemenizde hiçbir sıkıntı yoktur. Dua bilmiyor olabilirsiniz, okumak istemiyor olabilirsiniz, bunlar olan ve karşılaştığımız şeyler. Hiçbir şey yapmak elinizden gelmiyosa seve seve yardımcı oluruz. Ben de diğer medyum hocalar gibi rukye ile tedavi konusunda hizmetler veriyorum. İletişime geçebilir ve bu konu dahil olmak üzere tüm manevi konularda destekler alabilirsiniz.

İnşallah faydalı bir yazı olmuştur. Bu yazıyla beraber “Rukye ile Tedavi” konusuna giriş yaptık. Rukye ile Tedavi Nasıl Yapılır? konulu diğer yazımızda daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Selam ve dua ile…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İzin Verilmiyor!