Cumartesi , Kasım 17 2018
Anasayfa / Manevi İlimler / Nazar Nedir?

Nazar Nedir?

Nazar Nedir?

Nazar, kelime anlamı olarak göz değmesi demektir. Bir kimsenin canlı veya cansız bir varlığa bakışı esnâsında, gözlerinden çıkan şuâların, ışınların baktığı varlıklara isâbet etmesi, görüş, düşünce. Nazar, lügatta “bakmak, göz atmak, düşünmek, iltifat ve îtibar etmek, yan bakış, kötü bakış vs.” mânâlarına gelir.

Nazar oldukça güçlü bir enerjidir. Bu enerji fiziki hiç bir etki olmadan bir vazoyu kırabilecek kadar güçlü olabilir. Eğer bu enerjileri alan kişi negatif düşüncelere açıksa, nazar etkisini olumsuz yönde gösterir. Bu yoğunlaştırılmış bir enerjidir. Nazar, düşünce enerjisinin harekete geçerek, konsantrasyon yoluyla karşı tarafı etkilemesidir. Fakat bu çoğu kez farkında olmadan yapılır.

nazar,nazar nedir,nazardan korunmanın yolları,nazar duası,nazarın zararları,nazar değen kişi,göz değmesi,nazar belirtileri,nazar değmesi nasıl olur,nazar gerçek midir

Parapsikoloji dilinde “Psikokinezi” denilen nazar, bir tür büyülemedir. Baktığımız kişilerden veya eşyalardan çok defa gözlerimizi alamadığımız olur. Gözler rûhi fonksiyonları ve beyin gücünü en rahat ve en tesirli şekilde kullanabildiğimiz organlarımızdır. Bilim adamlarının da tespit ettikleri gibi göz yoluyla bir çeşit hipnoz olayı gerçekleşmektedir. Yılan; fareyi, kuşu ve diğer avlarını böyle yakalar. Gözlerinden gönderdiği zehirli ışınlar yoluyla avının beyin fonksiyonlarını bozmakta ve talihsiz av, bir anlık göz göze gelmenin bedelini hayatıyla ödemektedir.

Yanımızdaki arkadaşımız esnerken bizimde esneyeceğimiz gelir. Hatta “Esneme benimde uykumu getirdin” deriz. Esneme de, nazar da, tuz gibi doğal bir enerjidir, doğal olduğu içinde yapıcılığı ve etkisi çoktur. Bu esneyen kişinin “manyetik alanlarıyla” auralarıyla ilgilidir. Bu satırı düşünerek okuyanların bile bir kaç tanesinin esneyeceğini düşünüyorum.

Tüm bu olaylar, nazarın etkisiyle oluşmaktadır. İşte bu nedenle İslam âlimleri Kur’an-ı Kerim’den aldıkları ilhamla nazar değmesi olayını kabul etmişler. Nazardan korunmak için kökü ayet ve hadislere dayanan bazı silahlar tavsiye etmişlerdir. Nazar olayının varlığını Peygambere (S.A.V.) haset ederek, ona göz değdirmeye çalışanların olduğunu haber veren Kalem Suresi’nin 51. Ayet’inden anlıyoruz.

İnsan kendisine de nazar değer, aynaya baktığımızda gözümüzden çıkan ışınlar aynaya çarparak geri döner bu nedenle Peygamberimiz (S.A.V.) geceleri aynaya bakmayı bu yüzden yasaklamıştır.

Nazarın Belirtileri Nelerdir?

 1. Nazara uğramış kişiler, genellikle seslere ve ışığa karşı çok duyarlıdır. Fazla gürültülü ve çok aydınlanmış ortamları istemez,sevmezler. Genelde yalnız kalmaktan hoşlanırlar.
 2. Nazar değen insandaki en büyük belirti iç sıkıntısıdır. Bu sıkıntı, baş, karın veya göğüs bölgesinde olur.Karında şişkinlik ve hazımsızlık hissi olabilir. İçten gelen bu sıkıntı, o anda kişiyi mutsuz,huzursuz eder. Hiç bir şeyden zevk almaz.Adeta kendinden geçilir.
 3. Nazar olmuş insanda, güçsüzlük, kuvvetsizlik olur. Bazı zamanlar hafif bir nesneyi dahi kaldırmak istemez.Çabuk yorulurlar.
 4. Nazar değmiş kişide,insanda ağlama veya ağlama hissi olur. İçten gelen sıkıntı nedeniyle daha çok ağlama görülür. Bu ağlama kişinin elinde olmadan kendiliğinden gelişir.
 5. Nazar değmiş kişi, çok çabuk sinirlenebilir. Bir insanın sinirlenmesini gerektirmeyecek olay ve durum karşısında bile çabuk kızar,hiddetlenir.Karşısındaki insanları kırabilir.
 6. Aşırı sıkıntı, gönül darlığı, baş ağrısı, halsizlik, bıkkınlık, solunum güçlüğü, stres, karamsarlık ve dokununca patlayacakmış gibi sinirsel bunalım.
 7. Nazar değmiş insanda, halsizlik ve bitkinlik görülür. Kişi bayansa ev işlerini zor yapar. Çalışansa işinden zevk almaz. Üzerinde bir ağırlık olur.
 8. Kollarda ve elllerde uyuşma veya kasılma olabilir. Bu uyuşma ve kasılmalar, okuma sırasında daha belirgin hale gelir. Okuma sırasında ortadan kalkar.
 9. Nazarın önemli özellik ve belirtilerinden birisi de uykusuzluk çekmektir. Nazar değen kişi uykuya zor dalar. O kimsede müzmin bir uyuyamama sıkıntısı vardır. Bazı geceler sabaha kadar uyuyamaz.
 10. İç huzursuzluğu nedeniyle hiç bir şeyden tad alınmaz.

Nazarın Sebepleri Nelerdir?

Göz değmesi (nazar) ilk sebebi şiddetli düşmanlıktan, diğeri de kişinin bir şeyi beğenip onu güzel bulmasıdır. Resulullah (S.A.V.) şöyle buyurmaktadır;

“Göz değmesi hak ve gerçektir. Eğer kaderin önüne geçen bir şey olsaydı, nazar onun önüne geçerdi”. Bu hadis-i şerifte göz değmesinin tesirine ve isabet etmesinin süratine işaret ve te’kid vardır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur; “Allah’ın (C.C.) kaza ve kaderinden sonra benim ümmetimden ölenlerin çoğu göz değmesindendir.”

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) [İbni Adiy]

(İnsanların yarısı nazardan ölür.) [Taberani]

(Nazar haktır.) [Müslim]

Nazardan Nasıl Kurtulurum?

 1. İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. (Bu gece bir bela zuhur edecektir. [Besmele ile] Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını üç defa okuyun) buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı. Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, imam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, 3 defa okumalıdır.
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]
 2. Fatiha, Âyet-el kürsi ve dört kul [Kâfirun, İhlas, Felak, Nas sureleri] yedişer defa okunup hastaya üflenirse, büyü, nazar ve her dert için iyi gelir. Tuza okunup, suda eritilerek içmek de olur. Bir hadis-i şerifte de, (Fatiha ile Âyet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez) buyuruldu. (Deylemi)
 3. Tivele, temime ve efsun caiz değildir. Manasız veya küfre sebep olan rukyeyi okumaya Efsun denir. Nazarı bizzat önlediğine inanılan nazarlıklara Temime denir. Şirinlik muskası denilen rukyelere Tivele denir. Rukye, okuyup üflemek veya üzerinde taşımak demektir. Rukye, âyet ve hadis ile bildirilen dualarla yapılırsa taviz denir. Taviz ise caizdir. Hadis-i şerifte, (İlaçların en iyisi Kur’an-ı kerimdir) buyuruldu (İbni Mace)
 4. Bir hadis-i şerifte, (Sabah akşam, ‘Bismillâhillezi lâ yedurru measmihi şeyün fil Erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim’ okuyan, büyü ve nazardan korunur) buyuruldu. (İbni Mace)
 5. Nazardan korunmak için âyât-i hırz denilen âyetleri okumalı ve üzerinde taşımalıdır.Abdest alıp, 7 istiğfar ve 11 salevat okuyup, hastanın sıhhatine niyet ederek, güneş doğduktan ve ikindi namazından sonra, günde iki defa hasta üzerine okumalı, işaretli yerlerde, hasta üzerine üfürmeli, şifa buluncaya kadar [kırk gün kadar] devam etmeli. Her defa okuduktan sonra, bir Fatiha okuyarak sevabı, Peygamber efendimizin ve Behaeddin Buhari, Ahmed Rıfai ve imam-ı Rabbani hazretlerinin ruhuna hediye edilmelidir. Silsile-i aliyyeyi okuyup ruhlarına hediye edilmesi daha etkili olur. Âyât-i hırzı yanında taşıyan kimse, nazar değmesinden korunduğu gibi, sihirden, büyüden, cin ile ilgili hastalıklardan da korunur. Her ne muradı varsa hasıl olur.
 6. Âyet-el-kürsi, Fatiha, iki Kul euzü ve Kalem suresinin sonunu okumak çok iyi gelir. (Medaric)
 7. Nazarı değen kimse veya herkes, beğendiği bir şeyi görünce Mâşâallah demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez. Hadis-i şerifte, (Hoşa giden bir şeyi görünce, ‘Mâşâallah la kuvvete illa billah’ denirse o şeye nazar değemez) buyurdu. (Beyheki, İbni Sünni)Ukbe-tübni Amir radıyallahü anh anlatır:
  Resulullah efendimiz, (Kendisine Allah’ın nimet verdiği kimse, bu nimetin devamını isterse çok ‘La havle vela kuvvete illa billah’ desin) buyurdu. Sonra ‘Bahçene girdiğin zaman mâşâallah la kuvvete illa billah demeliydin değil mi?’ [mealindeki] Kehf suresinin 39. âyetini okudu. (Taberani)Bir hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
  (Kendisine Allahü teâlânın rızık verdiği kimse, çok ‘Elhamdülillah’ desin. Rızkı azalan da çok ‘İstiğfar’ etsin. Bir şey de kendisine üzüntü, sıkıntı verirse ‘la havle vela kuvvete illa billah’ desin.) [Beyheki, Hatib]
 8. Peygamber efendimiz, iki Kul euzüyü okuyup buyurdu ki:
  (Bu iki sure ile [belalardan, nazardan] korunun! Hiç kimse, bu iki sure ile korunduğu gibi, başka şeyle korunamaz.) [Ebu Davud](Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin) tavizini, sabah akşam 3 defa okunup kendine veya hastaya üflenirse, nazardan, cin, şeytan ve hayvanların zararından korur. (Mevahib)
 9. Peygamber efendimiz nazar için (Allahümme barik fihi ve la tedarruhü) okurdu. (İbni Sünni)
 10. İbni Âbidin hazretleri (Tarlaya kemik, korkuluk, hayvan kafası koymalı. Bir kadın, ürününe nazar değmemesi için ne yapacağını sorunca, Resulullah, (Tarlaya hayvan kafası as) buyurur. Bakan kimse, önce bunu görüp tarladaki ürünü sonra görür) buyuruyor. (Redd-ül-muhtar)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İzin Verilmiyor!